Historia porcelany Rosenthal Maria

Klasyka klasyki¹

Niewiele jest form porcelany, które bezbłędnie rozpoznawalne są na całym świecie. Jedną z nich jest bez wątpienia seria Maria pochodząca z zakładów Rosenthal, która już wkrótce będzie obchodzić swoje 100 urodziny.

Komplet do mokki, Rosenthal, seria Maria Gold

Zestaw do mokki Rosenthal, seria Maria Gold, lata 20. XX w.

Bo Maria jest też jedną z najdłużej, nieprzerwalnie produkowanych serii porcelany. Została zaprojektowana w 1914 r. przez Philippa Rosenthala. Ponieważ styl secesji w zasadzie już przeminął, Rosenthal, podobnie jak i inni twórcy poszukiwał nowych form. Wpływ na stworzenia Marii miał prawdopodobnie fakt zakupienia przez niego w Anglii ciekawego, srebrnego garnituru do herbaty (najprawdopodobniej z tego serwisu pochodzi kształt charakterystycznego ucha każdego przedmiotu w serii). Inspiracją dla oktagonalnego kształtu elementów serii były motywy klasycystyczne, natomiast charakterystyczny kwiatowy relief ma swoje korzenie w biedermeierze. Warto nadmienić, że relief składa się z owoców granatu oraz gałązek oliwnych, a nie kwiatów róży jak potocznie się uważa.

Patera Rosenthal, seria Maria

Patera Rosenthal, seria Maria, I połowa XX w.

Nazwa serii nie jest przypadkowa – tę formę bowiem Rosenthal zaprojektował specjalnie dla swojej żony – księżnej Marii des Beurges. Romantyzm tej historii, a także wyjątkowa klasyczna lekkość formy sprawiły, że serwisy serii Maria są niezwykle popularnym prezentem ślubnym.

Komplet konfiturówek Rosenthal, seria Maria

Komplet konfiturówek Rosenthal, seria Maria, II połowa XX w.

Początkowo ta seria miała wyłącznie jedną wersję – występowała tzw. Biała Maria – czyli pozbawiona jakiejkolwiek malatury oraz naklejek. W owym czasie było to nowatorskie posunięcie, nie mniej okazało się strzałem w dziesiątkę. Klientom bardzo przypadł do gustu nowy kanon piękna i elegancji, choć warto zaznaczyć, że wpływ na decyzję o niemalowaniu porcelany miały w dużej mierze względy ekonomiczne.

Sukces Białej Marii spowodował, że do oferty weszły również wersje z różnymi motywami malatury, a już w 1932 r. produkowano ponad 100 różnych elementów serwisu. Obecnie w sprzedaży jest kilka wersji Marii – m.in. Biała (gdzie dostępnych jest ok. 70 różnych elementów), Błękitna czy Kryształowa.


¹Artykuł powstał w oparciu o: Rosenthal: Service, Figural, Ornamental and Art Pieces, D. Struss, Schiffer Publishing Ltd., Atglen 1997.